Jak odkryć idealnego pracownika podczas rozmowy o pracę?

Udostępnij:

Na rozmowę z kandydatem mamy zwykle około 1 godziny. W tym czasie powinniśmy opowiedzieć o naszej firmie, o stanowisku, odpowiedzieć na pytania kandydata oraz pozyskać takie informacje od kandydata, które pozwolą nam stwierdzić czy będzie odpowiedni na proponowane przez nas stanowisko.

Kandydat dotarł do naszego ogłoszenia o pracę lub agencja HR (korzystając z bazy kandydatów) dotarła do niego i przedstawiła mu naszą ofertę. Jednak może nie posiadać jeszcze wszystkich informacji lub to, co powiemy, zbuduje u niego lepszy obraz firmy i pozwoli zmotywować do pracy właśnie tutaj. Dlatego nie powinniśmy rezygnować z tej części rozmowy. Na weryfikację kompetencji i doświadczenia zostaje nam więc niewiele czasu. Jak to zrobić skutecznie?

Poszukiwanie talentów nie jest proste, skorzystaj z naszych wskazówek.

  1. Odpowiednio przygotuj się do rozmowy. Treść ogłoszenia o pracę, dokładny opis stanowiska to jedno. Opracuj także odpowiednio kartę do wywiadu z kandydatem. Zapisz czego od niego oczekujesz, jakie powinny być jego kluczowe kompetencje.
  2. Przygotuj pytania, które pozwolą Ci pozyskać informacje potrzebne do określenia, czy kandydat jest odpowiednim na oferowane stanowisko. Dopytuj o konkretne sytuacje, z którymi spotkał się na poprzednich stanowiskach. Wybierz takie, z którymi będzie miał styczność w Twojej firmie i w których jego zachowanie zadecyduje o tym, czy będzie skutecznym pracownikiem. Jeśli na nowym stanowisku będzie miał częsty kontakt z trudnymi klientami – zapytaj go o to, czy ma takie doświadczenie, z jakimi trudnościami się spotykał, jak się zachowywał w tych sytuacjach. Jeśli głównym celem jego stanowiska będzie wprowadzenie Waszych produktów na nowe rynki – także dopytaj o doświadczenie w tym zakresie, o trudności, na jakie napotykał i jak sobie z nimi radził. Zrób listę kompetencji, które powinien posiadać kandydat i zapisz pytania, które pozwolą Ci je zweryfikować.

Podczas rozmowy skoncentruj się na najważniejszych dla stanowiska kwestiach. Jeśli kandydat ma tendencję do zbytniego „rozgadywania się” i odbiegania od tematu – steruj aktywnie rozmową, aby dotrzeć do ważnych dla Ciebie informacji. Jeśli jest małomówny – zadawaj jak najwięcej pytań dodatkowych i wyjaśnij dlaczego te informacje są dla Ciebie istotne. Dzięki temu poszukiwanie talentów stanie się prostsze, a stanowisko obsadzone odpowiednio dobranym kandydatem – kolejnym krokiem w rozwoju Twojej firmy.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak zatrudnić dobrego HR menadżera?

HR Manager to taka rola w organizacji, która ma bardzo szeroki zakres zadań. Osoba na tym stanowisku powinna koordynować zarówno tematy kadrowo-płacowe, jak i budować całą strategię...