Jak przyciągnąć najlepszych pracowników?

Udostępnij:

Stwierdzenie, że „pracujemy dla pieniędzy” w ostatnich latach trochę straciło na aktualności. Oczywiście, pensja – zarówno podstawowa, jak i premie – to bardzo istotny element, który jeśli jest konkurencyjny – pozwala nam przyciągnąć najlepszych pracowników. Jednak, jak nawet sami pracownicy i kandydaci w procesach rekrutacji stwierdzają, często nie jest to wcale najistotniejszy element. Są w stanie nawet zejść ze swoich oczekiwań, na rzecz innych elementów, które są dla nich istotne.

Jakie są to elementy? Nie tylko różnego rodzaju benefity. W większych firmach standardem obecnie jest pakiet prywatnej opieki medycznej, karta Multisport, ubezpieczenie. Dają one pracownikom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Coraz większego znaczenia nabierają inne, mniej „wymierne” benefity i bonusy. To one w obecnych czasach często pozwalają budować przewagę konkurencyjną i pozyskiwać z rynku najskuteczniejszych pracowników.

Pierwszym z nich jest „work-life balance”. Możliwość godzenia pracy zawodowej z życiem prywatnym (nasze pasje, zainteresowana pozazawodowe) i rodzinnym jest dla coraz większej ilości pracowników bardzo istotnym elementem. Elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, rozliczanie z zadań a nie z czasu pracy – to aspekty, o które kandydaci coraz częściej pytają w procesach rekrutacyjnych,

Kolejną ważną dla pracowników i kandydatów kwestią jest możliwość rozwoju zawodowego. Chcą móc brać udział w szkoleniach, projektach wdrażających innowację (najchętniej międzynarodowych), zwiększać zakres swoich obowiązków, a czasem nawet go zmieniać (np. możliwość przejścia do innego działu w firmie). Ważne jest także podejście pracodawcy do awansów wewnętrznych i planowania ścieżek karier – także, obok pensji, benefitów i godzina pracy, jest to coraz częstsze pytanie kandydatów na rozmowie o pracę.

Dla wielu osób ważna jest także społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR). Chętnie wybierają jako pracodawcę firmę, która angażuje się w projekty lokalne, dba o społeczeństwo (np. poprzez przeznaczanie środków na wsparcie dla jakiejś grupy, czy też szkolenie swoich kierowców z bezpiecznej jazdy samochodem).

Warto zadbać o wszystkie te elementy: odpowiednią pensję, benefity, możliwości rozwoju osobistego, work-life balance oraz społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR), aby pozyskiwać z rynku najlepszych pracowników.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak stworzyć dobry opis stanowiska?

Dobrze skonstruowany opis stanowiska pracy (OSP) ma zastosowanie w wielu procesach zarządzania. Począwszy od rekrutacji i selekcji, wdrożenie pracownika aż do wartościowania. Dla potrzeb...