Pokolenie millennials: jakie jest dla pracodawców?

Udostępnij:

Już wydawało Ci się, że radzisz sobie z rekrutacjami i odpowiednią selekcją, gdy na rynek „wkroczyło” nowe wyzwanie: pokolenie Y, pokolenie C, generacja Z. I co teraz? Nie panikuj. Często wystarczą małe zmiany w procesie, większa elastyczność i Twoja firma szybko zaadoptuje się do zmieniających się wymagań i oczekiwań pracowników w kontekście procesów rekrutacji i selekcji.

W ogłoszeniach o pracę widać, że większość pracodawców „stawia” na młodych pracowników – stwierdzenia „zatrudnimy młodego, dynamicznego” albo „oferujemy pracę w młodym, dynamicznym zespole” pojawiają się w nich bardzo często. Jednocześnie dużo mówi się o Millennialsach – jako o pokoleniu, które wprowadziło na rynku zatrudnienia istną rewolucję. Pracodawcy jeszcze nie zdążyli się do tego dopasować, a już słyszymy o pokoleniu C ("connect, communicate, change“, uzależnieni od wszelkich cyfrowych rozwiązań) i generacji Z (urodzeni po 2000), która wychodzi na rynek pracy.

Jaki jest pracownik z pokolenia Y?

Z badań wynika, że ma wysokie oczekiwania, „fanaberie”, jest nielojalny, niecierpliwy, zbyt pewny siebie. Czy mają tylko negatywne cechy? Wcale nie. Pracownicy z tego pokolenia, a także Ci z pokolenia C i generacji Z, mają umiejętność elastycznego dopasowywania się do zmieniających się warunków, z łatwością podróżują, duża dynamika. Owszem, nie będą zgadzali się na pracę po godzinach, bez wyzwań oraz dostępu do nowych technologii. Wymagają od pracodawcy większego zaangażowania niż pokolenie X, jednak dzięki swoim cechom mogą zdecydowanie przyczynić się do dalszego rozwoju firmy.

Jak to przekłada się na procesy rekrutacji i selekcji? Na pewno większe znaczenie obecnie ma szybkość prowadzonego procesu i podejmowania decyzji w procesie selekcji. W procesie rekrutacji i docierania do kandydatów – z pewnością istotne jest tu wykorzystywanie najnowszych technologii, internetu i dopasowanie go do osób, które poszukują wyzwań.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak znaleźć odpowiedniego handlowca?

Poszukiwania idealnego handlowca to często niekończąca się opowieść. Można uznać, że ideałów nie ma, jednak warto dowiedzieć się co zrobić, aby był wystarczająco dobry i...